Българската адвокатура ще продължава да влага все повече усилия, за да бъде независима и насочена към своето европейско развитие. Това посочва председателят на Висшия адвокатски съвет д-р Ивайло Дерменджиев в поздравителен адрес по повод 25 октомври - Европейския ден на адвокатите, публикуван на сайта на институцията.
Практиката досега показва, че съдилищата възприемат като много важна възможността да сезират Конституционния съд (КС). Имаме вече до началото на октомври 15 искания от съдилища, различни от върховните, т.е. като окръжен, районен, административен и апелативен. Една част от тях не бяха допуснати поради съществени слабости, които в крайна сметка са свързани със самото изискване, заложено в конституционната норма – член 150, ал. 2 – искането да се отнася до приложима по конкретно дело пред питащия съд законова норма. Това каза пред журналисти в Плевен член-кореспондент проф. Атанас Семов, който пристигна за участие в среща на тема „Сезиране на Конституционния съд от съд по чл. 150, ал. 2 от Конституцията - актуални проблеми“.
За мен продължава да е проблем това, че съдилищата не могат да правят тълкувателни питания. Тълкувателната компетентност на Конституци
Сухопътните войски са гръбнака на Българската армия, те са навсякъде, където има нужда от тях. Това каза командирът на Четвърти артилерийски полк полк. Красимир Ташев при тържественото отбелязване в Асеновград на празника на Сухопътни войски. По думите му, въпреки недофинансирането на Българската армия и остарялото въоръжение, командирите на формирования се опитват това да не ги ограничава и да изпълняват успешно поставените им задачи.
"В цялата структура на държавата Българската армия е най-комплексната. Причината е, че когато е необходимо, подпомагаме Министерството на вътрешните работи на държавната граница, подпомагаме службите за пожарна и аварийна безопасност при стихийни бедствия, наводнения, пожари, в същото време сме зад граница на мисии на Европейския съюз и НАТО и се подготвяме на полеви занятия", посочи полк. Ташев.
Той припомни събитията от 1885 година
ТЕЦ "AES Гълъбово" е в пълна готовност за експлоатация през предстоящия зимен сезон, съобщиха от въглищната централа. Тя има осигурени на склад над 280 000 тона лигнитни въглища. Осигурените на склад въглища биха осигурили нормалната работа на централата при пълно натоварване за близо месец. Съгласно нормативните изисквания ТЕЦ "AES Гълъбово" има осигурен и достатъчен резерв от течно гориво, както и варовик, необходим за процеса на сероочистване.
Централата успешно завърши годишната планово-профилактична ремонтна кампания на двата енергоблока, информират от ТЕЦ "AES Гълъбово". В момента генериращите мощности са разполагаеми към електроенергийната система и в пълна готовност за експлоатация през настоящия зимен период.
През октомври ТЕЦ "AES Гълъбово" произведе за българските потребители над 180 000 мегаватчаса (MWh) електроенергия. Това количество би задоволило средното
Фериботът Свощов - Зимнич преустановява работа поради лоши метеотологични условия, съобщиха от „Гранична полиция". Гражданите се молят да използват алтернативни маршрути. Мярката важи от 08:00 часа днес.
По границата с Румъния трафикът е интензивен на граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) „Кардам“ и „Никопол“ на изход за товарни автомобили, по данни към 13:00 часа.
Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „Крушари“. Последните два са с ра
През месец ноември 2024 г. отдел „Култура“ на Община Стара Загора успешно финализира планираните проекти за ремонт, консервация и реставрация на четири войнишки паметника, посветени на Балканските войни, съобщиха от пресцентъра на институцията.
Чрез целенасочената политика на Община Стара Загора в последните години, свързана с опазването и поддържането на военни паметници, успешно се реновираха голяма част от войнишките паметници на територията на общината. С постановления на Министерския съвет от 2022 г. и 2023 г. бяха отпуснати целеви средства към Община Стара Загора за проекти, с които тя е кандидатствала и е одобрена пред Областна комисия „Военни паметници“ – Стара Загора и Националния институт за недвижимо културно наследство. Проектите включват ремонт, консервация и реставрация на военните паметници в селата Бенковски, Петрово, Михайлов
Той отбелязва, че саморегулирането на адвокатската професия е от решаващо значение и гарантира, че адвокатите няма да бъдат обект на натиск от страна на държавата или на когото и да било.
От 2014 година по инициатива на Съвета на адвокатурите в Европа, в който България е активен член, се отбелязва европейският ден на адвокатите. Тази година празникът ще премине под европейския надслов „Независимите адвокати са фактор за по-силна демокрация “, допълва адвокат Дерменджиев.
По повод предстоящия празник пожелавам на всички адвокати здраве и успех, смелост и отговорност, допълва председателят на Висшия адвокатски съвет.
Над 1 500 лева бяха събрани на благотворителен базар, организиран от Общинския детски комплекс (ОДК) - Петрич и посветен на Деня на християнското семейство. Това съобщи Станка Иванова – директор на ОДК. Тя каза, че базарът е кулинарен и е създаден по инициатива на Детския младежки парламент към ОДК.
"Това е традиционен кулинарен базар, който се прави с благотворителна цел. Стана един от любимите концерти и базари и се провежда ежегодно. Тази година за първи път решихме да излезем от рамките на ОДК и да поканим всички желаещи да се включат в изложбата", обясни Иванова.
Средствата, събрани от благотворителната проява под надслов "Гозбите на мама и баба", ще бъдат преведени по сметката за лечение на Мария Шилигарова от Петрич, която лекува онкологично заболяване.
За осма поредна година на съвместна церемония двойки от Казанлък ще отбележат 50 години съвместен живот. Това съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Инициативата за златните сватби е на кмета на общината Галина Стоянова, а празникът ще бъде на 11 декември.
От Общината призовават всички, които са сключили граждански брак в Казанлък през 1974 година, да заявят желанието си за участие в тържествената церемония на телефон 0431 99 546. Заявки се приемат до 4 декември.
По данни на администрацията се очаква в церемонията да вземат участие почти 120 двойки. Те ще бъдат част от тържество, изцяло организирано от кмета, като подарък за техния празник.
Както съобщихме, през 2023 година общо 64 двойки подновиха своите брачни обещания на обща церемония в Казанлък.
Община Попово ще вложи 650 хил. лв. за погасяване на инвестиционен кредит. Това решиха общинските съветници след разглеждане на докладна записка за актуализацията на бюджета и инвестиционната програма на Община Попово за 2024 г.
Председателят на Общинския съвет в Попово Георги Георгиев каза , че става дума за проекти, чието изпълнение е започнало през тази година, но няма да могат да бъдат завършени. Ако пропуснем тази актуализация, тези пари няма да бъдат отпуснати в план-сметката на Общината, въпреки че са заложени като предварителна сума. Това означава, че Общината няма да може да се възползва от тях, т.е. ще ги загуби, коментира Георгиев.
Всички тези суми, предвидени в инвестиционната програма, които няма да бъдат реализирани, са за погасяване на инвестиционен кредит, който Общината има. Става дума за сума от около 650 хил. лв. по конкретни позиции за изпълнението на
Само 12% или 1787 броя от извършените процедури по асистирана репродукция през 2023 г. са били с донорски яйцеклетки. Всички процедури по асистирана репродукция през изминалата година са 14 566. Това сочат данните на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН). Информацията бе представена от изпълнителния директор на агенцията – Иванка Динева, време на Първа национална конференция за донорството на генетичен материал. Събитието се състоя в столичната болница "Света Екатерина“ и бе организирано от ИАМН, Факултета по обществено здраве (ФЗО) към Медицинския университет (МУ) – София и организация "Искам бебе".
През 2021 г. е са направени 1429 процедури с донорски яйцеклетки, а през 2022 г. – 1530 г. Статистиката показва, че в периода 2021-2023 г. има ръст при процедурите с донорски яйцеклетки, но броят на родените деца намалява. През 2021 г
Актьорът Димо Алексиев се връща в ареста, реши окончателно Софийският градски съд.
Съдът на първа инстанция пусна Алексиев от ареста, след като на 12 ноември актьорът беше задържан зад волана след употреба на алкохол. Проба на място е установила, че той е шофирал с 1,49 промила алкохол в кръвта.
На 9 февруари 2022 година районният съд е одобрил споразумение с Димо Алексиев за същото престъпление. Тогава той е бил заловен да кара с 1,69 промила и е получил три месеца условно, с три години изпитателен срок.